چند سال پیش مستندی را از تلویزیون مشاهده کردم که مربوط به پرنده ای غول آسا بود که توسط مردم امریکا دیده شده بود.یکی می گفت شبیه به کرکس بود ولی با جثه ای چند برابر و یکی می گفت این همون پرنده ایه که بهش میگن هما! در اینترنت که دنبالش گشتم به این مطلب برخوردم:
چ

سال‌هاست که ساکنان آمریکای شمالی از ظاهر شدن دوباره موجودی ناشناخته و عجیب در هراسند، پرنده‌ای غول‌پیکر با بال‌هایی گشوده ، منقاری بلند و چنگال هایی تیز.

می‌گویند که این پرنده از خانواده دایناسورهای بالدار گوشتخوار است و برای همین دیده شدن آن مساوی با خطر بزرگی برای ساکنان منطقه است.

25 جولای 1977، سه کودک ادعا کردند ساعاتی قبل پرنده‌ای عجیب را در آسمان دیده‌اند. آنها که اهل یکی از روستاهای ایالت ایلینوی آمریکا بودند ادعا می‌کردند زمانی که مشغول بازی بوده‌اند ناگهان بالای سرشان سایه ای ظاهر شده است.

« اولش فکر کردیم سایه هواپیماست که تا این حد به ما نزدیک شده اما همین که سرمان را بالا گرفتیم دو پرنده غول‌پیکر را دیدیم که به ما نزدیک می‌شوند، از ترس پا به فرار گذاشتیم اما دو پرنده غول پیکر دست از تعقیبمان بر نمی‌داشتند.»

بنا به ادعای کودکان، یکی از پرنده‌ها به مارلون لاوی 10 ساله نزدیک شد و با منقارش به شانه‌اش ضربه زد و سپس پیراهن پسرک را به منقار گرفت و او را از زمین بلند کرد، مارلون از شدت ترس فریاد می‌کشید و کمک می‌خواست اما جایی که آنها بازی می‌کردند دور از محل سکونت مردم روستا بود و هیچ کس خبر نداشت که چه حادثه‌ای برای پسرها اتفاق افتاده است. پرنده پس از طی مسافتی بدون اینکه ارتفاع خود را زیاد کند مارلون را رها کرد و همراه پرنده دیگر پروازکنان از آن منطقه دور شدند.

سه کودک وحشت زده خود را به خانه رساندند و آنچه را که دیده بودند تعریف کردند. مردم اسلحه به دست جمع شدند تا شاید هیولای پرنده‌ای را که قصد ربودن کودکان را داشت پیدا کنند، اما هر چه گشتند اثری از پرنده‌های غول‌پیکر نبود.

با توصیفاتی که کودکان از پرنده های غول‌آسا کرده بودند، بار دیگر مردم به یاد «تاندبرد» افتادند، پرنده‌ای غول‌پیکر و افسانه‌ای که آنها داستان‌های زیادی درباره آن شنیده بودند. اما این پرنده از کجا آمده بود؟ آیا افسانه تاندربرد واقعیت داشت؟ این سوالی بود که هیچ‌کس جواب برای آن نداشت.

بر اساس توصیفی که کودکان از پرنده داشتند، آنچه انها دیده بودند «پتراندون» پرنده‌ای از خانواده «پتروسورها» بود که بزرگترین خزنده پرنده تاریخ به شمار می‌رود. به گفته دانشمندان طول بال‌های این پرنده منقرض شده به 6 متر می‌رسید و منطقه زندگی آن در آمریکای شمالی خصوصا ایالت‌های کانزاس، آلاباما، نبراسکا بود.

بیش از 200 سال مردم این مناطق از آمریکا گزارش می‌دادند که چنین پرنده‌ غول‌پیکری را با چشم‌های خود دیده‌اند. گزارش دیده شدن این پرنده آن‌قدر به ثبت رسیده بود که روی آن نام « تاندربرد، پرنده‌ای از افسانه‌های آمریکایی» را گذاشتند.

در دهه 1950در کتاب به نام « باور می‌کنید یا نه » عکسی منتشر شد که سرو صدای زیادی را به پا کرد چرا که تصور پرنده موجود در این عکس دقیقا شبیه به تاندربرد بود. در این عکس گروهی از سربازان آمریکایی به چشم می‌خورند که بالای سر جسد یک پرنده عظیم‌الجثه ایستاده بودند. جسد پرنده بسیار شبیه تاندربرد بود. در این کتاب نامی از پرنده ذکر نشده بود و آن را هیولای عجیب و ناشناخته معرفی کرده بود که توسط سربازان در شهر ویکسبورگ شکار شده بود.

اما با وجود این عکس هم هیچ‌گاه ثابت نشد که ایا هیولای تاندربرد واقعا وجود دارد یا طبق آنچه مردم گزارش داده‌اند یک پرنده درشت جثه بوده است که محلی‌ها در توهمات خود آن را به عنوان تاندر برد، پرنده‌ای افسانه‌ای، تصور کرده‌اند.